Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka




Pobierz 18.87 Kb.
NazwaScenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka
Data konwersji15.10.2012
Rozmiar18.87 Kb.
TypDokumentacja
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka.


Cel ogólny:

  • Zapoznanie ze źródłami energii elektrycznej

  • Zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku

Cele szczegółowe:

  • Uświadomienie, dlaczego mamy prąd w domu i dlaczego świeci żarówka

  • Uświadomienie zagrożeń związanych z prądem elektrycznym

  • Wskazywanie sposobów postępowania w razie zagrożenia

  • Poznanie wybranych urządzeń technicznych codziennego użytku ułatwiające prace domowe



Metody:

  • Podające – objaśnienia, instrukcje,

  • Poszukujące – rozmowa, burza mózgów

  • Ekspresyjne – aktywizujące

  • Praktyczne – samodzielne wykorzystanie zadań



Środki dydaktyczne:

  • Wąż z papieru

  • Metalowa pokrywka

  • Plastikowy pręt

  • Kawałek wełnianego materiału

  • Kłębek włóczki

  • Bateria płaska

  • Żarówka

  • Kable

  • Pinezki

  • Kubek z wodą i solą kuchenną



Formy pracy:

  • Grupowa

  • Zespołowa

  • Indywidualna



PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Pogadanka na temat wykorzystywania energii elektrycznej:

- „Czy wyobrażasz sobie życie bez oświetlenia?”

- „Jak w twoim domu wykorzystuje się energię elektryczną?”

- „Jak w dawnych czasach oświetlano mieszkania?”

- „Jak wyobrażasz sobie życie bez elektryczności?”

- „Jak odrabiałbyś lekcje?”


2. Zabawa badawczaZaczarowany wąż

Węża wyciętego z papieru w kształcie spirali układamy na metalowej pokrywce. Pręt plastikowy pocieramy kawałkiem wełnianego materiału. Pręt „ładuje się” elektrycznie i przyciąga węża jak zaklinacz.

Pytania do dzieci:

„Co to jest prąd?”

„Kto powie co się stało?”

„Do czego wykorzystujemy energię w naszych domach?”


3. Układanie puzzli „Urządzenia elektryczne”

Dzieci dostają puzzle w kopertach, dla każdego dziecka jedna koperta.

Pytania do dzieci:

„Gdzie jest wykorzystywany prąd?”

„Jak dostaje się do naszych domów?”


4. Zabawa „Sieć elektryczna”

Prowadząca zajęcia z kłębka rozwija nitkę do każdego dziecka. Nauczycielka jest elektrownią, a jej wyciągnięte ręce (grube linie) przesyłają prąd elektryczny do zakładu energetycznego (kłębek wełny) stąd cienkimi nitkami dociera do odbiorców (dzieci) i służy do zasilania wszystkich urządzeń w domu.

Pytania do dzieci:

„Kiedy w mieszkaniu nie będzie świecić się światło?”

„Jaki może być powód braku prądu?”

„Gdy zgaśnie światło, czym można wtedy oświetlić mieszkanie?”

„Jakie utrudnienia pojawią się w naszym domu i życiu, gdy zabraknie prądu?”

„Czego nie da się zrobić, gdy nie ma prądu?”


5. Doświadczenie

Wykonanie prostego obwodu elektrycznego:

  • Do szklanki z wodą należy nasypać dwie łyżeczki soli i wymieszać

  • Należy włożyć gwoździe (żarówka powinna się zaświecić)



6. Zabawa ruchowa „Płynie prąd – awaria”

Dzieci – zabawki poruszają się po dywanie, bo w nich płynie prąd. Na hasło „awaria” dzieci stoją bez ruchu, bo prądu nie ma.


7. Ewaluacja

Prowadzący prosi dzieci, aby siadły w kręgu i po kolei wyraziły swoja opinie na temat minionych zajęć w skali od 1(nie podobało mi się) do 10(zajęcia bardzo ciekawe, podobało mi się).

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz zajęć w klasie drugiej Temat: Warzywa I owoce przez cały rok

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz zajęĆ Temat kompleksowy: Śnieżna kraina Temat zajęć

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconEgzamin gimnazjalny przykładowy test Zestaw Związki chemiczne budujące organizmy oraz pozyskiwanie I wykorzystywanie energii

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz zajęć wychowawczych w klasie I temat spotkania: Świętowanie w rodzinie Cele zajęć

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz zajęć Temat zajęć: Dziecięce marzenia I pragnienia – Ewa Lipska „Dom Dziecka”

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz zajęć zintegrowanych – klasa III temat zajęć

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz lekcji dział : rozmnażanie człowieka temat

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz lekcji wychowawczej Temat: Konstytucja a prawa człowieka

Scenariusz zajęĆ Temat: Wykorzystywanie energii przez człowieka iconScenariusz lekcji wychowawczej Temat: Poszanowanie praw człowieka

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom