Scenariusz przedstawienia
Pobierz 37.42 Kb.
NazwaScenariusz przedstawienia
Data konwersji04.09.2012
Rozmiar37.42 Kb.
TypDokumentacjaWALENTYNKI 2008


Scenariusz przedstawienia

walentynkowego dla szkoły średniej


uczestnicy :

  • Narrator,

  • Osoba od 1 do 6,

  • Trzy osoby recytujące wiersze,

  • Cztery amorki,

  • Osoba pisząca.Dekoraja : na czerwonym udrapowanym tle duża walentynka oraz serduszka, amorki, balony i napis. Dwa stoliki, jeden dla osoby piszącej, drugi do „ rozmowy lirycznej ”.


Autorzy scenariusza i dekoracji:

Marta Bury, Marzena Cichoń, Iwona Czerwińska, Ewa Wilczek, Grzegorz Zając.


Piosenka : Love me do.

Narrator

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na akademii poświęconej obchodom Walentynek. Nasze rozważania walentynkowe rozpoczniemy od nakreślenia krótkiego rysu historycznego tego romantycznego dnia.

Osoba 1

Walentynki są uważane za święto miłości w kręgach kultury zachodniej. W Polsce uznaje się je jako sympatyczny choć komercyjny zwyczaj, który przybył zza Oceanu. Jednak jak to często bywa jest inaczej.
Walentynki faktycznie przybrały znaczącą oprawę w Ameryce, gdzie symboliczne kartki wysyłane są w niebotycznych ilościach. Jednak to nie Amerykanie wymyślili Walentynki, znane one były już Rzymianom

Wtedy to obchodzono święto płodności Lupercalia. Poświęcone bogowi Faunowi obchodzone było 15 lutego. Luperkowie (Luperci), kapłani Fauna, poświęcali w tym dniu kozę na znak płodności i psa na znak oczyszczenia. Zbierali się w grocie, Następnie biegano po ulicach i rzemykami z pociętej koziej skóry, umaczanymi w jej krwi, uderzano kobiety i pola uprawne. To miało zapewnić większą płodność i większy urodzaj. Potem kobiety pisały swoje imiona na kartkach, które zostawiały w urnie. Kawalerowie natomiast losowali je i odszukiwali kobiety, które je napisały. Często te swoiste 'randki w ciemno' kończyły się małżeństwem. Zwyczaj ten przetrwał miejscami do XVIII wieku. Walentynki przywędrowały do nas stosunkowo późno razem z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, choć przez wiele wieków w ogóle nie były obchodzone. Popularność tak naprawdę zyskały dopiero w latach 90 – tych ubiegłego wieku.

Piosenka: “All we need is love”.

Narrator

To już wiemy skąd się wzieły walentynki ale czy ktoś może nam wyjaśnić sama nazwę Walentynki

Osoba 2

To bardzo proste. Święto to wzięło swoją nazwę od św. Walentego.

Św. Walenty był on postacią historyczną z III wieku. Wbrew rozkazom Klaudiusza II, cesarza rzymskiego, dawał on tajemne śluby. Cesarz uważał, że żonaci młodzi ludzie mniej chętnie przyłączali się do jego armii, co nie było po jego myśli. Cesarz rozkazał stracić Walentego
lecz przed śmiercią przekazał kartkę dla córki dozorcy więziennego: "Od twojego Walentego" (nadal jest to najczęściej używany zwrot w angielskojęzycznych kartkach - 'From your Valentine').
Następnie w 496 roku papież (Gelasius) ustanowił go patronem zakochanych, choć w 1969 jego następca Paweł VI usunął go z kalendarza. Święty Walenty patronuje chorym na epilepsję i choroby nerwowe. Dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych dokładnie nie wiadomo...

Piosenka : “I want to hold your hand”.

Narrator

Poznaliśmy już rys historyczny, znamy patrona Walentynek. Ale jak je się świętuje ?

Osoba 3

Na zachodzie Europy św. Walenty patronuje zakochanym co najmniej od XV w. W Polsce święto Zakochanych obchodzone jest dopiero od kilku może kilkunastu lat. I chyba dobrze się stało, że zakochani mają swoje święto.
Walentynki najzabawniej i najhuczniej obchodzone są w USA i Anglii. Właśnie tego dnia zakochani z wzajemnością bądź bez wzajemności wysyłają sobie serduszka, karteczki z życzeniami i obdarowują się drobnymi prezentami. gdzie symboliczne kartki wysyłane są w niebotycznych ilościach, oczywiście nie tylko do 'ukochanych' ale do wszystkich, których obdarzamy 'pozytywnymi' uczuciami. Często to rodzice, znajomi, koledzy - nie tylko ukochani. Tradycja mówi, że kartki i życzenia powinny być anonimowe, podpisane "Twój Walenty" lub "Twoja Walentynka".
Polacy także coraz chętniej obchodzą Walentynki. W tym szczególnym dniu zarówno osoby młode jak i nieco starsze okazują uczucia swoim ukochanym. I nie ważne czy to kobieta wręcza upominek mężczyźnie czy mężczyzna kobiecie.
    Walentynki to również dobra okazja do okazania uczuć przez osoby nieśmiałe - można wysłać lub podrzucić sympatyczną kartkę z serduszkami... i czekać na reakcję obdarowanej osoby :-)


Piosenka : ”Can’t buy me love” (1 zwrotka I refren).

Narrator

Ale czy Walentynki to tylko kartki i życzenia ?

Osoba 4

Oczywiście, że nie.

Przykładem okazywania uczuć było także JABŁKO Z LUKREM

W przeszłości najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami - takie król brytyjski Henryk VIII podarował Annie Boleyn.

Niektórzy nie wyobrazają sobie lepszej daty na zawarcie ślubu

Walentynki w Austrii dobrze jest obchodzić w miasteczku świętego Walentego, położonym 150 kilometrów na zachód od Wiednia. W St. Valentin przy muzyce miejskiej orkiestry dętej młode pary przejeżdżają tego dnia przez miasteczko dorożkami, każda panna młoda dostaje od władz miejskich piękny bukiet, a każde młode małżeństwo 15 tysięcy szylingów na dobry początek.

Dla niektórych narodowości walentynki to bardziej niż obowiązek niż wyraz sympatii

Dla obowiązkowych Japończyków walentynki to jeszcze jedno zobowiązanie, w tym wypadku dla pracujących kobiet. Tego dnia Japonki obdarowują czekoladkami szefów i kolegów z pracy, i to bardziej z obowiązku niż z sympatii, o czym świadczą liczne badania socjologiczne. Firma Recruit Co., zajmująca się problematyką zatrudnienia, opublikowała wyniki ankiety, z których wynika, że 71 procent Japonek wręcza 14 lutego czekoladki mężczyznom w pracy, ale tylko 22 procent robi to z czystej sympatii.

Nie wszędzie jednak tak obowiązkowo podchodzą do obchodów tego dnia.

N.p w Malezji jedną z atrakcji walentynkowych jest wybór pary, która - połączona tym razem metalowymi kajdanami - spędzi w okowach cały tydzień, uważnie obserwowana przez dziennikarzy. "Więźniowie miłości" - jeśli uda im się wytrwać - otrzymają finansową nagrodę.

Filipińczycy liczą, że w tym roku po raz kolejny uda im się pobić rekord na organizowanym z okazji dnia świętego Walentego maratonie pocałunku.


Piosenka: ”Can’t buy me love ” ( 2 zwrotka i refren ).

Osoba 5


Nauka i technika także pomagają nam w szukaniu naszej drugiej połówki:

Ratownik z Sydney, który ma dosyć kawalerskiego życia, przeprowadził się do wielkiej plastikowej kuli, aby... znaleźć dziewczynę. 29-letni mężczyzna będzie siedział w przezroczystej kuli w jednym z centrów handlowych w Sydney aż do walentynek. W środku ma do dyspozycji fotel, stół i laptopa.
Akcja zorganizowana przez internetowy portal randkowy przynosi efekty. Śmiałek otrzymał już ponad sto e-maili z propozycjami walentynkowych randek. W walentynki Australijczyk pójdzie z wybraną dziewczyną na kolację.

W walentynkowych zalotach coraz większą rolę odgrywa internet. Klikając komputerową myszą można łączyć się w cyberprzestrzeni z milionami ludzi. Internauci zaczynają wymieniać liściki pocztą elektroniczną. W sieci uruchomiono wiele stron i "miejsc spotkań" dla zakochanych i amatorów wirtualnego pocałunku. Internet oferuje porady dla "złamanych serc", a dla nieśmiałych proponuje wzory walentynkowych wyznań.

Na walentynkach korzystają też operatorzy telefonii komórkowych. Z roku na rok rośnie w Polsce ilość sms-ów, wysyłanych w tym dniu przez zakochanych.

Osoba 6

Równiaż nasi policjanci poddają się nastrojowi chwili i wręczają SERDUSZKO ZAMIAST MANDATU

W Polsce w ostatnich latach do świętowania walentynek włączają się instytucje pozornie w ogóle nie związane z patronem zakochanych. W niektórych rejonach kraju w ubiegłych latach drogówka wręczała zamiast mandatu walentynkowe serduszko z napisem "Chwyć za serce". Taka forma upomnienia możliwa była tylko w przypadku kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o nie więcej niż 15 km/h. Przesłanie tej akcji: "Uratuj życie kochanej osoby" miało uświadomić kierującym, że jazda z nadmierną prędkością zawsze stwarza śmiertelne zagrożenie.


Piosenka: ”Love me, love me”


Narrator

Ale czy miłość to taka łatwa sprawa.

Wiersz 1 ( kochałbym Cię )


Kochałbym Cię ( psiakrew, cholera !)

Gdyby nie ta niepewność,

gdyby nie to, że serce zżera złość, tęsknota i rzewność.

Byłbym wierny jak ten pies Burek,

Chętnie sypiałbym na słomiance,

Ale ty masz taką naturę, że nie życzę żadnej kochance.

Kochałbym Cię ( sto tysięcy diabłów ! ).

Kochałbym Cię ( niech to nagła krew zaleje ! ),

Ale na mnie coś takiego spadło,

Że już nic nie wiem, co się ze mną dzieje.

Z fotografią, jak głupi, się witam,

Z fotografią ( psiakrew ! ) się liczę,

Pójdę spać i nie zasnę przed świtem

Póki jej się z grzechów nie wyliczę.

Cóż mi z tego ( psiakrew ! ), żem jej wierny,

taki, co to „ślady po stopach” ?

Moja miła , minął październik

Moja miła ( psiakrew ! ), mija listopad.

Moja miła, całe życie mija ...................

Miła ! miła ! – powtarzam ze szlochem......................

To mi życie daje, to zabija,

A ja ciągle ( psiakrew ! ) ciebie kocham.

Władysław Broniewski „ Ze złości ”


Piosenka : „Bo we mnie jest sex”.

Narrator

Ale czy mężczyźni i kobiety kochają tak samo ?


Wiersz 2

Chłopiec i dziewczyna – Rozmowa Liryczna

Ona: kochasz mnie ?

On : kocham cię

Ona : najbardziej ze wszystkich ?

On : tak, najbardziej ze wszystkich.

Ona : bardziej niż cały świat ?

On : tak, bardziej niż cały świat.

Ona : A podobam ci się ?

On : tak, podobasz mi się.

Ona : lubisz być ze mną ?

On : tak, lubię być z tobą.

Ona : lubisz na mnie patrzeć ?

On : tak, lubię na ciebie patrzeć.

Ona : myślisz, że jestem głupia ?

On : nie, nie myślę, że jesteś głupia.

Ona : czy jestem ładna ?

On : tak, jesteś bardzo ładna.

Ona : nudzę cię ?

On : nie, nie nudzisz mnie.

Ona : Czy moje brwi ci się podobają ?

On : podobają.

Ona : Bardzo ?

On : bardzo.

Ona : a która bardziej ?

On : nie powiem, bo druga by jej zazdrościła.

Ona : musisz powiedzieć !

On : obie są najpiękniejsze.

Ona : naprawdę ?

On : naprawdę.

Ona : czy mam ładne rzęsy ?

On : tak, masz ładne rzęsy .

Ona : i tylko tyle ?

On : najpiękniejsze.

Ona : Czy lubisz mnie wąchać ?

On : tak, lubię cię wąchać.

Ona : podobają ci się moje perfumy ?

On : tak, podobają mi się twoje perfumy.

Ona : uważasz, że mam dobry gust ?

On : tak, uważam, że masz dobry gust.

Ona : uważasz, że jestem zdolna ?

On : tak, uważam, ze jesteś zdolna.

Ona : nie sądzisz, że jestem leniwa ?

On : nie, nie sądzę, że jesteś leniwa.

Ona : lubisz mnie dotykać ?

On : tak, lubię cię dotykać.

Ona : jestem śmieszna ?

On : ale w ogromnie miły sposób.

Ona : śmiejesz się ze mnie ?

On : nie, nie śmieję się z ciebie.

Ona : naprawdę mnie kochasz ?

On : tak, naprawdę cię kocham.

Ona : powiedz : kocham cię.

On : kocham cię.

Ona : a chcesz mnie przytulić ?

On : tak, chcę cię przytulić.

Ona : a czy to jest w porządku ?

On : tak, to jest w porządku.

Ona : przysięgnij, że nigdy mnie nie porzucisz !

On : przysięgam, że nigdy cię nie porzucę i jak boga kocham i słowo honoru i żebym skonał.

Ona : czy ty mnie naprawdę kochasz ?

Narrator

14 lutego najczęściej słychać dwa magiczne słowa : KOCHAM CIĘ. Nigdy nie wiadomo, kogo wybierze nasze serce, więc warto wiedzieć, jak te słowa brzmią w kilku językach obcych. W języku :

Esperanto: Mi amas vin,

Angielskim : I love you,

Bułgarskim: Obiczam te,

Czeskim: miluji te,

Francuskim: Je t’aime,

Greckim: S’agapo,

Hiszpańskim: Te quiero,

Niemieckim; Ich liebe dich

Portugalskim: Te amo,

Rosyjskim: Ja ljubluju tiebja

Włoskim: Ti amo.


A teraz dajmy chwilkę naszym amorkom na wręczenie walentynek naszej szanownej dyrekcji i nauczycielom.

Piosenka : „Kto za Tobą w szkole ganiał ”


Wykorzystano :

Wiersze :

Władysław Broniewski „ Ze złości ”

Rozmowa liryczna – Internet.


Piosenki :

The Beatles : “Love me do”, “All we need is love”, “I want to hold your hand”, “Can’t buy me love”.

The Cardigans :”Love me, love me”

K. Jędrusik : „Bo we mnie jest sex”.

Czerwone Gitary : „Kto za tobą w szkole ganiał”


Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz przedstawienia teatralnego Scenariusz: mgr Bogusława Michalik Cele

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz przedstawienia

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz przedstawienia

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz Przedstawienia Pt. „Welcome to the U. S. A”

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz przedstawienia

Scenariusz przedstawienia iconP o r a n e k w I e L k a n o c n y scenariusz przedstawienia

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz przedstawienia o Koperniku

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz do przedstawienia "kopciuszek"

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz do przedstawienia pt.:,, Pitagoras ’’

Scenariusz przedstawienia iconScenariusz do przedstawienia teatralnego

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom