Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć




Pobierz 33.56 Kb.
NazwaScenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć
Data konwersji04.09.2012
Rozmiar33.56 Kb.
TypDokumentacja
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU Z TECHNIKI


Temat zajęć: Poznajemy zjawisko powstawania wiatru, określamy jego rolę w środowisku przyrodniczym i gospodarce człowieka.


Grupa: 5- latki


Prowadząca: Danuta Zając


Zakres treści programowych:

-organizowanie zabaw pozwalających na poznanie mechanizmu powstawania wiatru,

-określenie roli wiatru w środowisku przyrodniczym i gospodarce człowieka, uświadomienie niszczącej siły wiatru.


Cele:

-dydaktyczne:

-poznanie zjawiska powstawania wiatru,

-poznanie nowej zagadki,

-wzbogacenie czynnego słownictwa dzieci,

-zachęcanie dzieci do wypowiadania się na dany temat w oparciu o własne wiadomości i obserwacje,

-zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami i nazwami wiatru,

-rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,

-kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków


wychowawcze:

-zachęcanie do utrzymania porządku w swojej sali,

-przestrzeganie zasad zgodnego funkcjonowania w grupie, dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych,

-przestrzeganie zasad umiejętnego prowadzenia rozmów(czekanie na swoją kolej, nie wyśmiewanie wypowiedzi innych


operacyjne:

-poznaje mechanizm powstawania wiatru,

-wie jaką rolę odgrywa wiatr w przyrodzie i gospodarce człowieka,

-wie o niebezpieczeństwie wynikającym z korzystania z urządzeń elektrycznych,

-umie poruszać się przy muzyce,

-potrafi rozmawiać na znane mu tematy,

-wykazuje zainteresowanie badanymi zjawiskami,

-chętnie wypowiada się na dany temat,

-poprawnie nazywa obserwowane rzeczy i zjawiska,

-potrafi zadawać pytania


Metody: obserwacja , pokaz, rozmowa


Środki dydaktyczne: ilustracje, magnetofon, kaseta z nagraniem wiatru, wstążki z bibułki, piórka, listki, świeca, spiralka z papieru, wspornik do spirali


Formy pracy: zespołowa



FORMY PRACY

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECI

Zagadka


Zabawa badawcza


Zabawa ruchowa

„Pracowity wietrzyk"


Zabawa badawcza


Rozmowa


Zabawa przy piosence


Nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę.

Wieje, cichnie, znów się zrywa.

Jest na polach, w lesie bywa.

Dmucha w żagle, drzewa kładzie,

Liście zrywa w listopadzie.


-Co to jest wiatr?

-Wiatr to inaczej ruch powietrza. Jego siła jest różna i zależy od prędkości z jaka powietrze się porusza.

-Czy powietrze możemy zobaczyć ?

-A gdzie ono się znajduje?



-Zrobimy teraz doświadczenie, które pomoże nam przekonać się, że w naszej sali jest powietrze i że się porusza.


Wcześniej przygotowana spiralę z papieru umieszczam na wsporniku (kwadratowa listewka przymocowana plasteliną do deseczki, na górze wbita szpilka). Na końcu szpilki umieszczamy spiralę. Brzeg spirali powinien opadać w dół, ale nie może dotykać podstawy. Pod spiralą ustawiam niską zapaloną świece.

-Proszę zaobserwować co się dzieje?


-To powietrze, które się ogrzało od płomienia świeczki porusza spiralę.


-Zobaczyliśmy, że powietrze się rusza, ale czy można je usłyszeć?


-Jak jeszcze inaczej można powiedzieć co robi wiatr?


Rozdaję dzieciom opaski.

-Jesteście teraz wiatrem. Kiedy usłyszycie jak wieje poruszacie się po sali zgodnie z jego siłą. Raz zachowacie się jak wiosenny wietrzyk, a raz jak jesienna wichura. Jeśli nic nie będziecie słyszeć to znaczy, że wiatr ucichł. Wówczas robicie przysiad .

Nauczyciel włącza magnetofon z nagraniem wiatru.


Nauczyciel umieszcza na podłodze różne przedmioty: bibułki, listki, piórka, wstążki, klocki.


-Co należy zrobić aby wprawić w ruch rozłożone przedmioty.


-Spróbujcie dmuchać.


Jaką siłę ma ten wiatr zrobiony przez was?


Rozdaję kartki papieru. Proszę teraz wachlować kartkami.


Co dzieje się z przedmiotami?


Co się nie poruszyło i dlaczego?


Jak myślicie co się stanie jak włączę wiatrak.?

Włączam wiatrak (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) .


- Proszę teraz pozbierać z podłogi wszystkie przedmioty i odłożyć na stolik. Każdy zatrzyma tylko po jednym piórku.


Wiatr może być pożyteczny i szkodliwy.

Prezentuję dzieciom różne ilustracje.

-Do czego może posłużyć wiatr?


Wiatr pomaga również przenosić nasiona różnych roślin.


-A co widzicie na tej ilustracji?

-To jest elektrownia gdzie siła wiatru jest wykorzystywana do wytwarzania prądu.


-Wiatr również może być niebezpieczny.

-Jak wiatr może przeszkadzać?


Wiatr może mieć różne nazwy. Popatrzcie na ilustrację. Wiatr wieje bardzo silnie. Popatrzcie na trawy, drzewa, łódkę porywaną przez fale- to skutek wichury.

Huragan wyrywa drzewa z korzeniami oraz zrywa dachy domów.

Tornado natomiast jest najbardziej niebezpieczne. Pojawia się w postaci trąby powietrznej poruszającej się z wielką szybkością i niszczącej wszystko na swojej drodze.


Zapraszam teraz do zabawy w jesienny wietrzyk. Kiedy usłyszycie zwrotkę piosenki tańczycie krokiem polki po obwodzie koła. Na refren dmuchacie w piórka.

Dzieci siedzą w kręgu.

Słuchają zagadki.


Odgadują. To jest wiatr.

Odpowiadają.


Nie.

Wokół nas.


Obserwują.


Spirala obraca się.


Kiedy wieje wiatr, to słyszymy jak szumi, szeleści.


Wiatr dudni, jęczy, gwiżdże...

Dzieci wymieniają czasowniki .


Dzieci ustawiają się w rozsypce po sali. Każdy otrzymuje opaskę ze wstążkami z bibuły.


Poruszają się po sali raz wolniej raz szybciej.


Siadają w kręgu.


Podają swoje propozycje.


Dmuchają.


Jest słaby .Nie wszystkie przedmioty się poruszały.


Wachlują kartkami.


Poruszają się. Ten wiatr jest silniejszy niż dmuchanie.

Klocki. One są za ciężkie.

Obserwują.


Wyciągają wnioski.


Sprzątają salę.


Siadają przed gazetką.


Wiatr porusza żaglówki po wodzie.

Dzięki niemu szybowce i balony poruszają się w powietrzu.

Lata lotnia , spadochron, latawiec.


Dużo wiatraków.


Łamie drzewa, zrywa dachy, linie elektryczne.

Oglądają ilustracje.


Poruszają się przy muzyce.



Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęć prowadzonych w przedszkolu Nr

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęĆ Temat kompleksowy: Śnieżna kraina Temat zajęć

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęć wychowawczych w klasie I temat spotkania: Świętowanie w rodzinie Cele zajęć

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęć Temat zajęć: Dziecięce marzenia I pragnienia – Ewa Lipska „Dom Dziecka”

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęć zintegrowanych – klasa III temat zajęć

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęć otwartych dla rodziców – propozycja obchodów Święta Mamy w przedszkolu

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconZastosowanie techniki swobodnych tekstów w praktyce scenariusz zajęć dla klasy III

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconTemat zajęć: Narzędzia I techniki uprawy ziemi w średniowieczu

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęć świetlicowych Temat

Scenariusz zajęĆ w przedszkolu z techniki temat zajęć iconScenariusz zajęĆ w grupie II temat

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom