Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r
Pobierz 19.48 Kb.
NazwaPrzemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r
Data konwersji04.09.2012
Rozmiar19.48 Kb.
TypDokumentacja
"Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali"

(przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r.)


Tymi słowami papież Jan Paweł II apelował na Jasnej Górze do młodzieży 18 czerwca 1983 r. Uważał, że młodzi ludzie są przyszłością świata i od nich będzie zależało to, jaki on się stanie. Dlatego powinni wymagać od siebie jak najwięcej. Nawet, jeżeli od nich nie wymagają inni.

Jest XXI wiek. Okres burzliwych, nagłych zmian, nowych technologii oraz wyzwań. Życie nieustannie płynie, chociaż często chcielibyśmy, by świat stanął lub cofnął się w czasie. Nietrudno zauważyć, że otaczająca nas rzeczywistość zmienia się w zawrotnym tempie, a my sami w oszalałym biegu tracimy z oczu to, co najważniejsze. Zapominamy, po co żyjemy, dając się ponieść fali z pozoru tylko ważnych zadań.

Dziś młody człowiek żyje jednym z haseł filozofii epikurejskiej: "carpe diem"(żyj chwilą) i rzadko myśli o tym, po co tak naprawdę istnieje. Stara się jak najszybciej i najdokładniej, zgodnie z wszechobecnymi standardami, wykonać zadania, jakie wciąż ktoś przed nim stawia, w myśl jakiejś wizji czy misji, którą spełnia.

Ale czy takie postępowanie jest słuszne? W ogromie misji i wizji ważnych zadań zapominamy o prawdach najprostszych, o tym, że "jesteśmy tu tylko na chwilę" z woli Boga i ku Jego, nie własnej chwale.

Współczesną młodzież można by było podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich da się określić mianem "Pokolenie 2000", dla którego świat i zastana rzeczywistość to "hipermarket marzeń". Ten "sklep" jest jednak tylko dla tych, których na to stać- ludzi inteligentnych, przebojowych. Oni wiedzą, że "świat należy do ludzi, mających odwagę marzyć i ryzykować, aby spełnić swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej."(Paulo Coelho,,Życie. Myśli zebrane.")

Dla tych osób w życiu najważniejsza jest nauka, ponieważ ona może pomóc zdobyć satysfakcjonującą pracę, da właściwą pozycję zawodową i materialną , pozwoli odkryć życie i odnaleźć jego skarb, a co najważniejsze potrafi sprawić, że będzie wydawało się ono prostsze. Tacy ludzie w większej części stawiają na rzeczy ambitne i materialne. Cechują się marketingowym podejściem do rzeczywistości- dają z siebie wiele, ale żądają za to dobrej zapłaty. Mogą pracować, ale później chcą się za to pobawić, rozerwać, skorzystać z tak zwanego życia. Swoje konsumpcyjne podejście przenoszą często na relacje z drugim człowiekiem. Jeśli znajomość, to w jakimś celu. Jeśli związek , to z kimś odpowiednim (nie zapomnieć o intercyzie w razie staroświeckiego ślubu). Jeśli wolontariat, pomoc drugiemu człowiekowi, to za dodatkowe punkty przy rekrutacji na kolejnym szczeblu edukacyjnej drabiny. Dobry handel kwitnie w każdej dziedzinie. Bezinteresowność w tym świecie nie istnieje, no, chyba tylko wtedy, gdy ktoś chce się poczuć altruistą lub zdaje sobie sprawę, że uchodzenie za kogoś bezinteresownego jest w danej chwili w dobrym tonie.

Całkowitym przeciwieństwem tych młodych yuppies, odważnie realizujących swoje marzenia, są zagubieni w rzeczywistości nieudacznicy, pozbawieni bogatych rodziców, ekskluzywnych szkół, kursów językowych. Nie dla nich kariery i Karaiby. Sfrustrowani, przeciętni, snują się ze swoją ,,totalną załamką", szukając jakiegoś miejsca w świecie często poprzez sięganie po używki, przestępczość, która pozwoli im łatwiej osiągnąć upragniony dobrobyt. Dla nich również miarą wielkości człowieka jest jego status materialny i społeczny.

Czy Jan Paweł II swoimi słowami apelował o takie zachowania? Powiedział:,, musicie od siebie wymagać.". Czego mamy od nas samych oczekiwać? Papież w swoim przemówieniu dużo mówi o Miłości. Powinniśmy wiedzieć, że ona jest NAJWAŻNIEJSZA w całym naszym życiu. I jak powiedział, „Każde życie określa się i wartościuje poprzez wewnętrzny kształt miłości". Nie wspominał o karierach, ukończonych fakultetach, wyścigu z czasem, w którym uczestniczymy, by wszystko zrobić szybciej, lepiej, taniej. Wzywał nas do tego, żebyśmy my, młodzi, nauczyli się odróżniać dobro od zła i walczyć ze swoimi wadami. Każdy zapewne wie, że ta walka jest trudna i ciężka, dlatego właśnie musimy od siebie wymagać, by stawać się coraz to lepszym człowiekiem, bo miarą naszej wielkości jest nie tyle mądrość, ile dobroć, miłość i szacunek, z jakim pochylamy się nad sobą i każdym innym stworzeniem. Trzeba nam nauczyć się pomagać innym w walce z tym, co złe i niepoprawne. Jan Paweł II wołał do młodych o cywilizację MIŁOŚCI., w której znalazłoby się miejsce dla każdego, która pozwoliłaby każdemu poczuć się kimś ważnym i potrzebnym na tym świecie.

Jak sprostać takiemu wezwaniu? Czy nie jest ono zbyt idealistyczne? Co może oferować człowiekowi latającemu w kosmos, klonującemu inne stworzenia, poprawiającemu naturę w swoich eksperymentach medycznych CYWILIZACJA MIŁOŚCI?

Po pierwsze przywróci szacunek do siebie samego i drugiego człowieka. Wielokrotnie uczyła nas historia, że losy jednostki, państwa, świata są nieprzewidywalne, czasami straszne, choć niezawinione. Tylko ufność w sens naszego istnienia i przypisanie życiu ludzkiemu największej wartości pozwalają żyć godnie. Jestem ważny, ponieważ urodziłem się na obraz i podobieństwo Boga, który jest nieskończoną miłością. Nie muszę się lękać, że nie nadążam za innymi, że nie jestem idealna, że choruję, ponieważ cierpienie jest częścią życia i skoro cierpię, musi mieć to jakiś sens. Wymagać od siebie, to znaczy zaufać Bogu, zrezygnować z dziwacznych ambicji bycia najpiękniejszym, najmądrzejszym, najlepszym. Zdobyć się na wysiłek, by polubić siebie i innych. Cieszyć się z deszczu i słońca, rozwijać się według własnych możliwości, nie zapominając o innych. Wymagać od siebie, to opanować złość i agresję. Jak nauczał Jezus:,, kiedy ktoś cię spoliczkuje nadstaw i drugi policzek". To z pewnością nie jest łatwe. To wymaga siły i odwagi.

Wymagać od siebie, to bronić wartości, które wiek XXI uznaje za mało przydatne? bezkompromisowo bronić życia i człowieka, jego prawa do narodzin i naturalnej śmierci. Choćby nie było to opłacalne, choćby nauka uświęcała aborcję czy eutanazję, wymagać od siebie to znaczy przyznawać każdemu człowiekowi prawo do bycia, szacunek, poczucie wartości i ważności ? MIŁOŚĆ właśnie.

Wraz z szacunkiem wiążą się takie wartości jak: uczciwość, pracowitość i odpowiedzialność. Dają one podstawy do dobrego życia. Uczciwość to cecha, którą powinniśmy kształcić już od dziecka. Ona pozwala stawać się czystym i prosto prowadzi człowieka przez życie. Ludzie uczciwi to osoby prawe, rzetelne, szanujące cudzą własność, niezdolne do oszustwa. Bardzo trudno jest być uczciwym, zwłaszcza wobec siebie, gdy pokrętny umysł pozwala siebie z wielu grzechów po prostu usprawiedliwić. Z uczciwością nierozerwalnie wiąże się odpowiedzialność, czyli obowiązek moralny odpowiadania za swoje uczynki i ponoszenia za nie konsekwencji. Często o tym zapominamy, a przecież wokół nas jest tylu ludzi, którzy na nas polegają. Odpowiedzialność odgrywa ważna rolę w życiu każdego z nas i my ,młodzi, powinniśmy się jej nauczyć zanim wejdziemy w naprawdę dorosłe życie. Ojciec Święty namawiał nas do pogłębiania wiary, która jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pamiętajmy, że ,,wierzyć zaś, to znaczy być pewnym, że się otrzyma to, czego się oczekuje; to znaczy być przekonanym o rzeczywistym istnieniu tego, czego się nie widzi."( Hebr.10,32-11,5). Wiara pozwala nam zrozumieć sens naszego istnienia. W dobie niezwykłego postępu cywilizacyjnego, w królestwie rozumu i pod dyktaturą wybitnego IQ, wiara w to czego się nie widzi i co jest niemierzalne nie jest łatwa. Wymaga odwagi. Może więc nieprzypadkowo z ust Jana Pawła II wielokrotnie padały słowa:, ,Nie lękajcie się!".

Czas , w którym żyjemy i zaskakująca szybkość czasu nie pozwalają nam się zatrzymać, chociaż na chwilę i zadać sobie pytanie;, kim jestem?" Trzeba patrzeć w głąb naszej duszy. Takim przykładem rozważań nad światem i własnym istnieniem, jest książka Josteina Gaardera pt.,, Świat Zofii", która pozwala , a raczej zmusza nas, do przemyśleń na tematy oczywiste i proste. Po co żyjemy? Skąd wziął się świat? Co jest najważniejsze w życiu? Każdy człowiek powinien sam poszukiwać odpowiedzi na te pytania. I jak autor pisze:,, Wielu ludzi ma poczucie, że świat jest równie niepojęty jak sztuka czarodziejska, nagle wyciągniętego królika z pustego przed chwilą cylindra." Papież więc zachęca nas do tego, byśmy nie bali się otworzyć na nurtujące nas pytania i nie byli obojętni wobec świata i drugiego człowieka, wobec teraźniejszości, bo jeżeli będzie ona zła, a my zechcemy ją zmienić, to damy radę, gdyż będziemy znać jej,, wewnętrzne czynniki". A dalej autor pisze:,, Jeśli chodzi o królika, rozumiemy, że czarodziej musiał nas oszukać i pragniemy odkryć, w jaki sposób tego dokonał. Ze światem sprawa przedstawia się nieco inaczej. Wiemy, że świat to nie żadne szachrajstwo i bujda, bo przecież chodzimy po ziemi, sami jesteśmy częścią świata.". mamy niezwykłą możliwość cieszenia się życiem i warto nadać mu jakiś sens., rozmnożyć talenty, nie rozmienić się na drobne, niepotrzebne rzeczy. Warto dużo od siebie wymagać, nawet wtedy, gdy inni od na nie wymagają, by czuć się gospodarzem własnego życia i cieszyć się każdym przeżytym dniem.

Podsumowując powyższe rozważania, chciałabym powiedzieć, żebyśmy my polska młodzież zrozumieli, że człowiek bez wymagań nigdy nie będzie miał kręgosłupa moralnego i żebyśmy pamiętali, że życie jest tylko jedno, i że ,,żaden dzień nie jest podobny do drugiego, każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę, która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy.". Nasze życie jest jednym wielkim cudem. Składa się ono nie tylko z przyjemności, ale i z obowiązków oraz wymagań i tymi wartościami powinniśmy w życiu się kierować, nie zapominając przy tym, że dobra relacja z innymi oraz okazywanie miłości najbliższym przyczyniają się do tego, że wszystko wokół nas staje się prostsze.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconPrzemówienie dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconPrzemówienie Jana Pawła II do polskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconPrzemówienie z okazji 10 – lecia sp nr 21 im. Jana Pawła II w Nowym Sączu, wygłoszone przez dyr mgr Halinę Węgrzyn

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconPrzemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone do uczestników Kongresu Światowego Towarzystwa Transplantologicznego. 29 sierpnia 2000 r w rzymskim Pałacu

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconI pielgrzymka Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej 7 czerwca 1979 r

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconZaproszenie na uroczystości z okazji rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II oraz 31. rocznicy ocalenia życia Papieża Polaka do sanktuarium Jana Pawła II w Staszowie

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconIv ogólnopolskiego Konkursu im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy – Triennale Malarstwa Częstochowa 2010

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconWybór poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconKs. Bolesław Karcz Częstochowa, 17 czerwca 2011 Prorocy naszych czasów

Przemówienie Jana Pawła II do młodych, Częstochowa 18 czerwca 1983r iconCzęstochowa, 18 czerwca 1983 Apel Jasnogórski. Rozważanie wygłoszone do młodzieży

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom