Wywiad z Wandą Chotomską
Pobierz 14.56 Kb.
NazwaWywiad z Wandą Chotomską
Data konwersji20.10.2012
Rozmiar14.56 Kb.
TypWywiad
Kawalerowie Orderu Uśmiechu to laureaci międzynarodowego odznaczenia nadawanego za działania przynoszące dzieciom radość. Wśród nagrodzonych znajdują się ludzie służący najmłodszym, którzy swym działaniem i życiem wcielają w czyn ideę - dzieci nade wszystko.

Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja Kuriera Polskiego, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński, późniejszy Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci "Jacek i Agatka", podczas którego pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać jakieś odznaczenie od dzieci ludziom niosącym pomoc i uśmiech najmłodszym.. Dziennikarze uznali, że to może być inicjatywa samych dzieci, żeby nagradzać dobrą pracę dorosłych, więc ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia.

W 1979 (ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka) po wystąpieniu Kanclerza Cezarego Leżeńskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym Sekretarz Generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową.

Przez ponad 40 lat Kapituła Orderu Uśmiechu była wielokrotnie nagradzana, między innymi statuetką "Serce za Serce" oraz medalem "Zasłużony dla Tolerancji".

Kapituła Orderu Uśmiechu służy dzieciom bez względu na ich miejsce zamieszkania, narodowość, wyznanie czy kolor skóry. Idea nadawania odznaczenia dorosłym na wniosek dzieci okazała się ponadczasowa, ponieważ Kapituła Orderu Uśmiechu w swych poczynaniach kieruje się niepodważalną dewizą: dobro wszystkich dzieci na świecie najwyższym celem ludzi szlachetnych.

Wybór Kawalerów Orderu Uśmiechu na patrona szkoły pozwoli uczniom łatwiej zrozumieć takie pojęcia jak tolerancja, szlachetność, dobroć i budować właściwy system wartości. Wśród laureatów Orderu Uśmiechu uczniowie i wychowankowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Rybniku bez trudu znajdą dla siebie autorytety, z którymi będą się mogli utożsamiać, tym bardziej, że są to często osoby żyjące, ż którymi dzieci będą miały okazję się kontaktować za pomocą środków przekazu czy wręcz osobiście. Kawalerowie Orderu Uśmiechu to wybitne osobistości będące dla młodych ludzi wzorem godnym naśladowania.

Kawalerami Orderu Uśmiechu są między innymi:

 

Społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w pełni zaakceptowała kandydaturę Kawalerów Orderu Uśmiechu na patrona placówki. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy oraz mieszkańcy Golejowa i Grabowni wybrali ich zdecydowaną większością głosów.


Autor: Monika Żabka (na podst. www.orderusmiechu.pl)

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Wywiad z Wandą Chotomską iconWywiad z Wandą Chotomską

Wywiad z Wandą Chotomską iconWanda Chotomska "Gdynia"

Wywiad z Wandą Chotomską iconWanda Chotomska : „Dzieci pana Astronoma” Podkreślaj właściwe odpowiedzi

Wywiad z Wandą Chotomską iconWanda Chotomska (ur. 26 października 1929 w Warszawie) autorka książek dla dzieci I młodzieży. Absolwentka Wydziału Społeczno-Politycznego I Wydziału

Wywiad z Wandą Chotomską iconWywiad z księdzem Janem Twardowskim / Barbara Wanda Jachimczak // Biblioteka w Szkole 2003, nr 11, s. 22-23

Wywiad z Wandą Chotomską iconWywiad z Andrzejem Wajdą ( Wywiad 1 ) I z Danutą Stenką ( Wywiad 2 ); Słownik terminów literackich; teksty literackie I źródłowe ( Materiał pomocniczy 1)

Wywiad z Wandą Chotomską iconDr Wanda Półtawska

Wywiad z Wandą Chotomską iconWanda Królikowska

Wywiad z Wandą Chotomską iconWanda Markowska wyprawa argonautóW

Wywiad z Wandą Chotomską iconWywiad na temat lat 80-tych wywiad przeprowadza :Łukasz p ze swoim tatą

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom