Sprawozdanie z wycieczki
Pobierz 11.06 Kb.
NazwaSprawozdanie z wycieczki
Data konwersji21.10.2012
Rozmiar11.06 Kb.
TypSprawozdanie
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI


Dnia 26 stycznia 2011 roku w zakresie zajęć dodatkowych z informatyki i przyrody odbyliśmy wycieczkę do Wrocławia. Wyjazd był o godz 5.30 z pod szkoły, tak jak ostatnim razem zabraliśmy po drodze 20 osobową grupę uczniów ze szkoły w Lubinie.

Na miejscu byliśmy około godz. 10.30. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Instytutu Astronomii, gdzie oglądaliśmy bardzo ciekawy film, pt. „ Spacer Po Nocnym Niebie” , w którym opisywane były różne gwiazdozbiory, planety i gwiazdy. Najbardziej zainteresował mnie gwiazdozbiór Skorpion, ponieważ to mój znak zodiaku. Jest on bardzo wyraźnym gwiazdozbiorem pasa zodiakalnego z południowej półkuli nieba. My widzimy tylko jego część północną. W godzinach wieczornych może być obserwowany nad południową częścią horyzontu od maja do września. Słońce przechodzi przez niego w listopadzie i grudniu.

Później odbyliśmy krótką wycieczkę po parku, a następnie udaliśmy się do Uniwersytetu Politechniki Wrocławskiej, do wydziału Fizyki. Tam poznawaliśmy różne prawa fizyki, np. pan profesor używając dmuchawy sprawił że piłeczka do ping-ponga stała w powietrzu w jednym miejscu, lecz gdy zwiększył moc nadmuchu piłeczka uniosła się trochę wyżej i znowu stanęła, to samo zrobił za pomocą suszarki do włosów.

Następnie jego pomocnicy przygotowali 3 kubeczki z wodą jeden z roztopionym lodem, drugi z gorącą wodą, a trzeci z letnią. Najpierw trzeba było włożyć jedną rękę do ciepłej, drugą do zimnej, a potem obie do letniej. Co się okazało po włożeniu ręki z ciepłej wody do letniej oraz z zimnej do letniej ?

Po wykonaniu następujących czynności zagrzana ręka powoli oddaje ciepło a zimna ręka powoli się ogrzewa co nie powoduje bólu w przeciwieństwie do włożenia ciepłej ręki do zimnej wody i na odwrót.

Ostatnie doświadczenie podobało mi się najbardziej. Profesor pokazał nam jak podnieść coś ciężkiego nie używając siły. Na podłodze położył worek a na nim odwrócony do góry nogami stół na który weszło około dziesięć dzieci. Następnie włączył dmuchawę, która nadmuchała worek, który z kolei uniósł całą konstrukcję. Wykonaliśmy podobne doświadczenie tylko że z balonikami. Nadmuchaliśmy dziesięć baloników i położyliśmy je pod odwróconym stołem, a na stół stanęło piętnaście osób. Gdy szesnasta osoba weszła na stół baloniki zaczęły pękać, lecz pan wytłumaczył, że gdyby były nadmuchane równomiernie weszło by dwa razy tyle osób. Oprócz tego było jeszcze doświadczenie z reklamówką w plastikowej butelce. Polegało na tym żeby włożyć reklamówkę do butelki z dziurkami i do butelki bez dziurek. Następnie dmuchaliśmy do butelek. W tej z dziurkami reklamówka wypychając powietrze z butelki nadmuchała się, w drugiej było gorzej.

Ciekawe również było doświadczenie jak wyciągnąć korek ze szklanej butelki nie uszkadzając ani jej, ani korka. Trzeba było wsadzić reklamówkę do butelki nadmuchać i spuścić powietrze a później wyciągnąć korek, który był owinięty reklamówką.

Po ostatnim doświadczeniu udaliśmy się na wydział chemii. Dowiedzieliśmy się tam że używając wody utlenionej i mydła można otrzymać duże ilości piany oraz jak wyhodować koralowca. Później pan pokazał nam „kolorowe znicze”. Dodał do miseczek łatwopalny środek i barwnik a następnie podpalił. W miseczkach zapalił się kolorowy płomień. Następnie weszliśmy do ciemnej sali. Pan włączył światło ultra fioletu i pokazywał nam zabezpieczenia paszportów, banknotów, praw jazdy, różnych kart np. rowerowych. Były to symbole. Na paszporcie były nuty i postać Fryderyka Chopina, na jednym z banknotów godło Polski, i wiele innych znaków na następnych dokumentach.

Kiedy skończyliśmy obserwacje zabezpieczeń poszliśmy na krótką wycieczkę po Wrocławiu gdzie z panią przewodnik bawiliśmy się w znajdywanie figurek krasnoludków, które były porozmieszczane po całym mieście. Niestety nie mieliśmy zbyt dużo czasu, więc nie wszystkie odszukaliśmy. Ciekawostkom jest to że kilka krasnoludków było niepełnosprawnych. Na tym zakończyła się nasza wycieczka.

Bardzo interesujące jest uczenie się poprzez doświadczenia, ponieważ jest to dobra zabawa jak i nauka. W przyszłości chciałbym wykonywać więcej takich doświadczeń. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pojadę na taką wycieczkę.

Radek K. kl 5


Poniżej przedstawiam zdjęcia z Krasnalami Wrocławskimi!!!!

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki do łazienek

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki rowerowej

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki do Krakowa

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki do Białogóry

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki itp

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki do Pragi

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki do sztutowa

Sprawozdanie z wycieczki iconSprawozdanie z wycieczki do Warszawy

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom