Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę…
Pobierz 19.82 Kb.
NazwaZabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę…
Data konwersji23.10.2012
Rozmiar19.82 Kb.
TypDokumentacja
Zabawy stymulujące rozwój dziecka.

Powiedz mi a zapomnę…

Pokaż a zapamiętam!

Pozwól działać a zrozumiem!”

Konfucjusz


Dorastające i rozwijające się dziecko buduje swój świat na podstawie obserwacji oraz rozmaitych przeżyć. Im więcej rzeczy pozna, zobaczy i doświadczy, tym korzystniej wpłynie to na rozwój jego psychiki, percepcji i funkcji poznawczych.

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi potrzebują szczególnej zachęty do podejmowania różnego rodzaju aktywności – zarówno w wymiarze społecznym jak i edukacyjnym. Istotną rolę, odgrywają w tym procesie rodzice, którzy są nie tylko osobami zapewniającymi dziecku podstawową opiekę, ale także jego przewodnikami po świecie.

Ciekawą i przyjemną formą zdobywania wiedzy jest zabawa.

Bawić lubią się wszyscy – dorośli i dzieci, niezależnie od wieku. Dlatego zamiast nudy i oglądania kolejnego programu telewizyjnego, warto zaproponować pociechom gry i zabawy wspomagające i uzupełniające wiedzę zdobywaną w szkole. Oto kilka praktycznych pomysłów pożytecznego spędzania czasu w domu:


Percepcja wzrokowa i koordynacja wzrokowo-ruchowa - jej usprawnianie pomoże dziecku w nauce poprawnego pisania i czytania, a także w nabyciu precyzji ruchów.

Ćwiczenia i zabawy:

 • Opisywanie przedmiotów znajdujących się w pokoju, bądź innym pomieszczeniu, pod względem koloru, kształtu, wielkości. Dziecku można również zadać pytanie dotyczące nazywania i opowiadania o tym, co widzi za oknem

 • układanie z koralików, patyczków różnych postaci, budynków, zwierząt

 • porównywanie ze sobą dwóch taki samych zabawek (rzeczy) pod względem cech wspólnych i różnicujących np. dwa psy mają cztery łapy, tułów, głowę, uszy i ogon, ale różnią się one wielkością, czy długością sierści itp.

 • wydzieranki, malowanie palcem po piasku, po farbie, na różnych płaszczyznach i wielkościach papieru, także malowanie oburącz

 • zabawy ruchowe takie jak np. udawanie samolotu, ptaka, skakanie jak żabka, chodzenie jak bocian itp.

 • różnorodne zabawy z użyciem woreczków, lub rzucanie do celu np. zgniecionym papierem do kosza.


Percepcja słuchowa i koordynacja słuchowo-ruchowa – umożliwia dziecku odnalezienie się w świecie dźwięków płynących z otoczenia. Usprawnianie tego obszaru pomoże w doskonaleniu nauki czytania i pisania, słuchu muzycznego czy opanowaniu wszelkiego rodzaju układów rytmicznych.

Ćwiczenia i zabawy:

 • Tworzenie domina głoskowego - układanie ciągu wyrazów w taki sposób, aby ostatnia głoska poprzedniego wyrazu, była zarazem pierwszą głoską następnego np. kot tata autobus sanki – ia itd.

 • ćwiczenie zapamiętywania ciągów słownych., wspomagające koncentrację i wrażliwość słuchową. Zadaniem dziecka jest słuchanie słowa, a następnie powtarzanie go przy zachowaniu tej samej liczby i kolejności oraz poprawności brzmieniowej np.

wyrazy mogą być oparte na związku logicznym ( podobna tematyka – łatwiejsze na początek ):

łyżka – nóż – widelec – talerz – miska

ogród – drzewa – gałęzie – liście – owoce – pestki

Wyrazy mogą być bez związku logicznego np.

sól – but – miód – koza – okno

kolacja – mydło – jabłko – zegar – las

 • Układanie opowiadania. Konieczne jest tu uważne słuchanie i kontynuowanie myśli nawiązującej do poprzednio usłyszanej. Ćwiczenie rozwija umiejętność tworzenia spójnego i logicznego opowiadania.

Dziecko na zmianę z drugą osobą (lub kilkoma ) podaje kolejne, wymyślone zdania na określony temat, zachowując logiczną całość np.

osoba: „ Na dworze jest piękna, wiosenna pogoda”.

dziecko: „ Świeci słońce „

osoba: „ Na trawnikach pojawiły się przebiśniegi”.

dziecko: „ Widziałam rozkwitające czerwone i żółte tulipany”.

osoba: „ Na drzewach i krzewach pojawiły się pąki” itd.

 • Wyklaskiwanie rytmu i śpiewanie ulubionych piosenek

 • Rozpoznawanie i grupowanie dźwięków według różnych cech


Motoryka duża i mała – chęć podejmowania wysiłku fizycznego wynika z naturalnych potrzeb rozwojowych dziecka. Usprawnianie motoryki dużej decyduje o ogólnej sprawności ruchowej całego ciała. Z kolei praca nad motoryką małą pomoże dziecku rozwijać sprawność ruchową rąk w zakresie szybkości i precyzji ruchów. Pozwoli to na wykonywanie wielu czynności manualnych związanych z samoobsługą, a także kształtowanie umiejętności rysowania i pisania.

Ćwiczenia i zabawy:

Motoryka duża:

 • zabawy rytmiczne polegające na wyrażaniu ruchem muzyki, zachęcanie do swobodnej ekspresji ruchowej

 • różne rodzaje zabaw rzutnych (piłka, ping- pong, badminton)

 • zabawy z piłką- toczenie piłki po podłodze przez dwoje dzieci, strzelanie do bramki, podrzuty piłki do góry, chwyt rękami w leżeniu na podłodze, dmuchanie w parach na piłkę

 • różne rodzaje zabaw skocznych ( np. skakanie przez skakankę, gra "w klasy"

 • zabawy na czworaka z pokonywaniem przeszkód

Motoryka mała:

 • swobodne bazgranie na dużych arkuszach papieru, flamastrami, kredkami świecowymi, pastelami

 • nawlekanie koralików, przewlekanie sznurków, tasiemek, sznurowadeł przez różne rzeczy i otwory

 • wieszanie ubranek dla lalek na sznurku i przyczepianie ich klamerkami do bielizny

 • zamalowywanie obrazków w książeczkach do malowania

 • kalkowanie obrazków

 • obrysowywanie szablonów

 • wciskanie w tablicę korkową pinezek- wyjmowanie ich

 • zbieranie drobnych elementów (pieniążki, ziarenka, guziczki- dwoma palcami kciukiem i wskazującym, zbieranie wyżej wymienionych przedmiotów pęsetą

 • wykonywanie drobnych ruchów palcami: spacerowanie palcami po stole, zabawa „idzie kominiarz po drabinie”, naśladowanie gry na pianinie, odtwarzanie rytmu padającego deszczu

 • ugniatanie papierowych kul i rzucanie nimi do celu


Orientacja przestrzenna – to świadomość własnego ciała i położenia względem niego różnych przedmiotów i innych ludzi. Kształtujemy ją poprzez gest, ruch, dotyk i obserwację otoczenia.


Ćwiczenia i zabawy:

 • zabawy i ćwiczenia kształtujące orientawcję w schemacie ciała( Pokaż proszę, gdzie masz oczy, gdzie masz uszy a gdzie nos. Gdzie masz ręce, gdzie masz nogi, gdzie na głowie rośnie włos- mówimy coraz szybciej, dziecko wskazuje odpowiednio oczy, uszy...)

 • obrysowywanie części ciała z wyodrębnianiem i nazywaniem ich części np. prawa dłoń, lewa stopa, palec serdeczny lewej ręki itd.

 • śledzenie wzrokiem przedmiotów poruszanych przez rodzica

 • układanie konstrukcji z klocków np. lego

 • ułożenie zabawki i układanie dowolnych przedmiotów z jej prawej lub lewej strony

 • kreślenie kształtów graficznych w powietrzu

 • rysowanie z zachowaniem kierunku od prawej do lewej szlaczków i kształtów literopodobnych.


Miłej zabawy!


Opracowała: lic. Anna Żakowska – nauczyciel nauczania początkowego, oligofrenopedagog

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconĆwiczenia logopedyczne stymulujące rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconProgramy terapeutyczne stymulujące psychomotoryczny rozwój dziecka niepełnosprawnego angażujące do współpracy rodziców I opiekunów

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconPoznawczy I emocjonalny rozwój dziecka Rozwój relacji przywiązania

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconRozwój dziecka sześcioletniego Rozwój ruchowy

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconRola zabawy I zabawki w rozwoju dziecka

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconRegulamin ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Powiedz mi. Powiedź drogą tej, co dnia nie zaspała. Śladami Marii Kasprowiczowej”

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconZabawy wspomagające gotowość dziecka do podjęcia nauki w szkole”

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconZnaczenie zabawy I zabawek w rozwoju I wychowaniu dziecka w wieku przedszkolnym

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconTemat: aktywizowanie dziecka w oparciu o integrację zabawy z formami aktywności muzycznej (10 h)

Zabawy stymulujące rozwój dziecka. „Powiedz mi a zapomnę… iconPojęcie zabawy I jej znaczenie dla rozwoju dziecka – walory terapeutyczne

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom