Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4




Pobierz 9.03 Kb.
NazwaScenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4
Data konwersji23.10.2012
Rozmiar9.03 Kb.
TypDokumentacja
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym

w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4

w Nowym Sączu.


Przeprowadzone zajęcie dotyczyło rozwijania pojęć matematycznych u dzieci 5 – 6 letnich z udziałem dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i oparte było na propozycji E. Gruszczyk – Kolczyńskiej.


Prowadząca: Marta Chojnacka


Temat: Budujemy Zoo dla zwierząt.


Cele zajęcia: kształtowanie u dzieci umiejętności składających się na dziecięce liczenie, wymiana w sytuacji kupna i sprzedaży: doświadczenia w zakresie wymiany jeden do jednego, jeden do dwóch i dwa do jednego, jeden do trzech i trzy do jednego, liczenie na zbiorach zastępczych.


Cele operacyjne:

Dzieci: obejrzą wybrane zdjęcia w albumie-kronice budowy domu nauczycielki, poznają znaczenie niektórych wyrazów związanych z budową (fundament, więźba dachowa, kosztorys) – spróbują same określić znaczenie wyrazów, obejrzą projekt budowlany domu mieszkalnego – plan zagospodarowania, plan parteru i poddasza, spróbują opowiedzieć, co trzeba zrobić, by można było rozpocząć budowę domu, zaproponują, co można zbudować z klocków, odczytają napisy – nazwy sklepów i bank, poznają znaczenie symboli – patyczki i kreski na kartonikach, poznają zasadę dokonywania zakupów, przypomną zasady obowiązujące podczas dokonywania zakupów, policzą „pieniądze” w „portmonetkach”, dokonają zakupów zgodnie z zasadą wymiany, zaprojektują ogród zoologiczny, zagospodarują teren, wyznaczą miejsca dla zwierząt, sprzedawcy policzą utarg – dzieci odczytają zapisaną przez nauczycielkę liczbę (ów utarg)- porównają i określą, kto zarobił najwięcej, obejrzą budowle i wymienią się uwagami, uporządkują salę po zajęciu.

Pomoce: album – kronika budowy; projekt podstawowy budynku mieszkalnego, kosztorys, liczmany (patyczki),które będą pełnić rolę pieniędzy, „portmonetki” – połówki kopert – dla każdego dziecka, 4 stoliki i 4 krzesełka (3 stoliki to sklepy, 4-ty stolik to bank), 4 tace do gromadzenia pieniędzy, 1 małe zamykane wiaderko pełniące rolę sejfu,2 kosze z klockami, 1 kosz ze zwierzątkami, 3 kartoniki – na każdym naklejone są grube kreski: jedna, dwie, trzy – oznaczające cenę,

napisy:

„Sklep z materiałami budowlanymi” – 2x

„Sklep zoologiczny”

„BANK”


Przebieg zajęcia


  1. Wejście dzieci na salę i zajęcie miejsc w luźnej gromadce. Oglądanie wybranych zdjęć, omawianie etapów powstawania domu, wyjaśnianie pojęć ( fundament, więźba dachowa), Oglądanie projektu budowlanego i kosztorysu (wyjaśnienie pojęcia kosztorys),poznawanie ich znaczenia i wykonawców.

  2. Zapoznanie z tym, co dzieci będą robiły. Wypowiedzi dzieci nt. co można zrobić z klocków? Prezentacja sklepów i ich asortymentu, omówienie zasad dokonywania zakupów, wyjaśnienie znaczenia symboli – kreski na kartonikach, patyczki, wyjaśnienie sensu istnienia banku.

  3. Wyznaczenie ról w zabawie: sprzedawcy, bankier, kierownicy budów, dobieranie załogi przez kierowników, zajmowanie wyznaczonych miejsc.

  4. Rozdanie „portmonetek z pieniędzmi”, liczenie pieniędzy sprawdzanie zgodności z kwotą podaną przez nauczycielkę, pobieranie pieniędzy z banku w razie potrzeby.

  5. Budowanie. Projektowanie budowy, kupowanie materiałów budowlanych, wznoszenie budowli, kupowanie zwierząt, korzystanie z usług banku – zgodnie z przyjętymi zasadami ( handlowymi i społecznymi).

  6. Liczenie utargu, porównywanie liczb i określanie, kto zarobił najwięcej, oglądanie budowli, wymiana uwag.

  7. Porządkowanie sali po zajęciu.

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconStatut Niepublicznego Przedszkola "Motylek" z oddziałem Integracyjnym

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconOpracowała: Barbara Bujak Przedszkole z Oddziałem Integracyjnym we Wręczycy Wielkiej Temat kompleksowy

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconZałącznik do uchwały nr 3/2011/2012 Rady Pedagogicznej Przedszkola z Oddziałem Integracyjnym nr 1 w Orzeszu z dnia 14 września 2011

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconScenariusz zajęcia przeprowadzonego

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconScenariusz zajęcia przeprowadzonego

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconZgłaszam udział w Szkoleniu integracyjnym z Medycyny Rodzinnej na Dolnym Śląsku w dniach 12-13. 10. 2012r w Kletnie”

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconPoradnik metodyczny dla nauczycieli pracujących z dziećmi z uszkodzonym wzrokiem w systemie integracyjnym. Warszawa : men, 1997

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconScenariusz zajęcia przeprowadzonego w dniu 20. 11. 2009 roku przez dominikę sobczak w grupie III dzieci 4, 5-letnich

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconScenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego w dniu 22. 11. 2006r przez p. Leokadię Siedlis w grupie II integracyjnej dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w oddziale integracyjnym w Miejskim Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 4 iconScenariusz zajęcia otwartego,, Smak Europy” Temat: Dzień Grecki w przedszkolu

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom