Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka)




Pobierz 33.03 Kb.
NazwaScenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka)
Data konwersji23.10.2012
Rozmiar33.03 Kb.
TypDokumentacja
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(gry zespołowe – mini koszykówka)


Temat lekcji: Doskonalenie techniki kozłowania piłki prawą i lewą ręką w zmiennym kierunku.


Klasa IV a (dziewczęta, chłopcy)

Liczba ćwiczących: 24 uczniów

Miejsce ćwiczeń: hala sportowa

Przyrządy i przybory: piłki do mini koszykówki, szarfy, słupki;

Metody: zadaniowa ścisła, zabawowa,

Formy: tor przeszkód, praca w zespołach, współzawodnictwo;

Czas trwania: 45 minut

Prowadzący: Dorota Kaczyńska – nauczyciel wychowania fizycznego

Data: 29 XI 2006 r.


Cele nauczania w zakresie:


  1. umiejętności:

Uczeń potrafi wykonać kozłowanie prawa i lewą ręką ze zmianą

kierunku ruchu.

Uczeń potrafi wyczuwać czas, odległość i przestrzeń (boisko do gry w koszykówkę) podczas kozłowania.


  1. Wiadomości:

Uczeń zna przepisy gry w mini koszykówkę – błąd kroków, błąd podwójnego kozłowania, wie jak ich unikać.


  1. Sprawność motoryczna:

Uczeń poznaje ćwiczenia pozwalające na rozwijanie szybkości reagowania, koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej.


  1. Usamodzielniające ucznia:

Uczeń współpracuje w zespole, przyczynia się do sprawnego przeprowadzenia lekcji.



  1. Akcenty wychowawcze:

Uczniowie przestrzegają zasady bezpieczeństwa podczas lekcji.

Uczniowie traktują zajęcia jako formę integracji grupy.




Zadania



Treść i przebieg ćwiczenia


Czas


Uwagi



Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne.


I część wstępna - 5'








Ustawienie w dwuszeregu.

Zbiórka sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.



Zabawa ożywiająca


„Ogonki”

Uczniowie otrzymują szarfy, które umieszczają z tyłu za gumką od spodenek. Wyznaczony uczeń jest „berkiem”. Jego zadanie to zebranie jak największą liczbę szarf „ogonków”.





Teren zabawy to boisko do koszykówki.


Ćwiczenia oswajające piłką.

Ćwiczenia w marszu.

- podrzuty i chwyty piłki do koszykówki;

- podrzut i klaskanie w dłonie;

- podrzut piłki i obrót wokół własnej osi w prawą i lewą stronę.


Ćwiczenia w truchcie

- kozłowanie piłki prawą i lewą ręką;

- kozłowanie piłki prawą i lewą ręką z wykonaniem przysiadu;

- kozłowanie piłki po okręgu, na sygnał zmiana ręki;

- kozłowanie piłki po okręgu, na sygnał zmiana kierunku kozłowania;

- kozłowanie piłki prawą i lewą ręką, przejście do leżenia przodem i tyłem.


Ćwiczenia w miejscu.

- krążenie piłki wokół tułowia;

- toczenie piłki po „ósemce” wokół NP. i NL

- postawa w rozkroku, krążenia, skłony i skrętoskłony – piłka trzymana oburącz.



10'



Ustawienie w kole.


Zwracanie uwagi na dokładność wykonywania zadań.


Ćwiczenia w formie zabawy.



Kształtowanie umiejętności kozłowania, doskonalenie sprawności podawania piłki w ruchu.


Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej


II część główna - 20'







Ustawienia w parach naprzeciwko siebie.

Brak kontaktu wzrokowego z piłką.


Przestrzeganie bezpieczeństwa podczas kozłowania (unikanie zderzenia)

- kozłowanie piłki w miejscu ze zmianą ręki kozłującej;

- kozłowanie piłki ze zmianą kierunku ruchu;

- w dwójkach podania piłki w ruchu zakończone rzutem z biegu;


Zabawa „Znajdź swój kolor”

Podział uczniów na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje inny kolor szarf. Na sygnał rozbiegają się po boisku do koszykówki kozłując piłkę w różnych kierunkach prawą i lewą ręka. Na II sygnał ustawienie w rzędzie według koloru szarf.


Ćwiczenia zwinnościowe


„Wyścigi rzędów”

- kozłowanie piłki koszykowej prawą ręką z obiegnięciem słupka;

- kozłowanie piłki koszykowej lewą ręką z obiegnięciem słupka;

- kozłowanie piłki po slalomie.


„sztafeta wahadłowa”

- bieg po prostej z kozłowaniem piłki prawą ręką, przekazanie współćwiczącemu;

- bieg po prostej z kozłowaniem piłki lewą ręką, przekazanie współćwiczącemu.






Współzawodnictwo, podział uczniów na II grupy (dziewczęta i chłopcy)


Dodatkowy podział na IV grupy. Ustawienie grup po przeciwnej stronie.


Ćwiczenia doskonalące umiejętność kozłowania


Kozłowanie piłki prawą i lewą ręką w dwójkach – partner pokazuje na palcach liczby, które kozłujący nie patrząc na piłkę musi odczytać.

Kozłowanie piłki prawą i lewą ręką we wszystkich kierunkach ze zmianą ręki kozłującej w marszu, truchcie, biegu.


5'



Ćwiczenia w dwójkach ze zmianą.



Ćwiczenia uspokajające


III Część – końcowa - 5'







Uczniowie po intensywnych ćwiczeniach starają się uspokoić organizm.

- marsz dookoła sali z piłką, luźne skłony w przód;

- marsz z unoszeniem ramion z piłką w górę, swobodne oddychanie




Ćwiczenia korekcyjne


- siad skrzyżny ( wznos RR w górę, wdechy, opuszczenie – wydech;

- leżenie przodem wznos RR i NN do góry

- siad przy drabinkach, plecy oparte, ręce rozłożone na szerokość drabinek






Przestrzeganie postawy korekcyjnej


Czynności organizacyjno-porządkowe


- zbiórka, omówienie lekcji;

- ocena wyróżnienie uczniów najlepiej ćwiczących,

- podsumowanie współzawodnictwa;

- ewaluacja zajęć;

- zachęcenie do pozaszkolnej aktywności fizycznej;

- pożegnanie.






Uczniowie ustawieni w dwuszeregu.




opracowała Dorota Kaczyńska

nauczyciel wychowania fizycznego

Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconScenariusz lekcji otwartej z wychowania fizycznego (mini siatkówka)

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconScenariusz lekcji z wychowania fizycznego gimnastyka korekcyjno kompensacyjna

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconScenariusz lekcji wychowania fizycznego z siatkówki dla dziewcząt szkoły ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconScenariusz lekcji wychowania fizycznego z koszykówki dla dziewcząt szkoły ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconScenariusz lekcji otwartej wychowania fizycznego z lekkiejatletyki dla dziewcząt szkoły ponadgimnazjalnej dla studentów odbywających praktykę

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconScenariusz lekcji zgs – Koszykówka z elementami edukacji zdrowotnej

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconZespołowe gry sportowe

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconNauczyciel wychowania fizycznego I jego rola (materiał przygotowany w ramach szkolenia Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Wychowania Fizycznego)

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconAlternatywny program realizacji wychowania fizycznego I sportu szkolnego” „Aktywne formy zajęć na czwartą godzinę wychowania fizycznego”

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego (gry zespołowe – mini koszykówka) iconKonspekt lekcji wychowania fizycznego

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom