Konspekt lekcji wychowawczej




Pobierz 126.45 Kb.
NazwaKonspekt lekcji wychowawczej
strona1/5
Data konwersji15.01.2013
Rozmiar126.45 Kb.
TypKonspekt
  1   2   3   4   5
Rekolekcje 2000


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

REKOLEKCJIE DLA KL. I – III.

  1. TEMAT: DROGA CHLEBA NA STÓŁ


1. Cele:

a) Dziecko powinno znać (umieć):

- treść opowiadania pt. ,,Chleb opowiada o swoim życiu”,

*akcent -chleb jako codzienny posiłek świata, szacunek dla chleba,

- etapy jakie przechodzi ziarno zanim stanie się chlebem,

*pole - ziarno posiane,

- kiełkowanie,

- dojrzewanie,

- żniwa,

*młyn - mielenie na mąkę,

*piekarnia - pieczenie chleba.

b) Dziecko powinno umieć uzasadnić:

- Dlaczego mam szanować chleb?

* owoc pracy rąk ludzkich,

*codzienny posiłek świata,

*na świecie wielu ludzi umiera z głodu.

c) Spotkanie ma pomóc:

- dostrzegać ludzi potrzebujących,

- głębiej zrozumieć potrzebę szacunku dla chleba,

- zrozumieć, że więcej radości jest w dawaniu, aniżeli w braniu.

2. Środki dydaktyczne:

- opowiadanie: Chleb opowiada o swoim życiu,

- obrus, bochenek chleba, serweta do przykrycia chleba, szal, krze­sło,

- kiełkujące zboże (posianie 3 tygodnie wcześniej),

- masa solna (przygotowana przed 1ekcją),

- gazety.

3. Niezbędne wiadomości:

- Co to jest chleb?

- Jak wygląda ziarno?

- Co wykonuje rolnik, piekarz?

4. Metoda nauczania:

- opowiadanie,

- pogadanka,

  1. samodzielna praca dziecka.



Przebieg lekcji:


  1. Na początku lekcji nauczyciel wybiera jednego odważnego ucznia i zawiązuje mu oczy szalem. Wszyscy uczniowie siedzą tyłem do tabli­cy. W tym czasie nauczyciel kładzie na stół krzesło pokryte obrusem, chleb przykryty serwetką.

  2. Uczniowie odwracają się, na środek zostaje przyprowadzone odważne dziecko. Nauczyciel mówi do ucznia:

- Bohater dzisiejszego spotkania jest ukryty. Zgadnij kto nim jest?

*dziecko odgaduje; jeśli nie odgadnie to:

*nauczyciel podaje do spróbowania kawałek chleba,

*po odgadnięciu dziecko zdejmuje szal.

- Kolejne polecenie do ucznia:

*Wyobraź sobie, że w klasie znajduje się Marsjanin. Nic nie wie o chlebie. Wyjaśnij jemu: Co to jest chleb? Skąd się tutaj wziął? itp. *reszta klasy uzupełnia wypowiedzi ucznia.

  1. Zapoznanie uczniów z opowiadaniem:


Chleb opowiada o swoim życiu”

Urodziłem się w piekarni. W piecu było bardzo gorąco. Powstałem z wielu ziaren pszenicy. Zebrał je gospodarz, zawiózł w workach do młyna, aby stały się mąką. Piekarz zrobił z niej ciasto. zręcznymi ręka­mi uformował bochenek. Nie koniec na tym! Ja, chleb jestem dla ludzi. Cieszy mnie, że smakuję i zaspokajam głód.

Po wyjęciu z pieca piekarz położył mnie na wystawie swego sklepu. Wszyscy przechodnie mogli zobaczyć jaki jestem piękny i wart zaku­pienia. Po kilku godzinach pewna kobieta przyszła do sklepu. Miała smutną twarz i stare, znoszone już ubranie. Wskazała na mnie palcem i powiedziała piekarzowi:

- Proszę ten bochenek.

Byłem dumny, ze wybrała właśnie mnie. I zaraz pomyślałem: ,,Być może poweseleje jej twarz, gdy mnie trochę zje”.

Powędrowałem do torby smutnej nieznajomej. Wkrótce zrozumiałem, dlaczego była tak smutna.

W domu siedmioro dzieci czekało niecierpliwie na swoją matkę. Najmłodsze płakało, było głodne, jak i pozostałe. Ociec siedział w kącie i spoglądał zrezygnowany przed siebie. Przed trzema tygodniami stracił pracę. Od tej pory z trudnością wystarczyło chleba na każdy dzień.

Kobieta wyjęła mnie z torby i położyła na stole. Oczy dzieci rozbłysnęły radością i ojciec spojrzał na stół. Pokrojono mnie na kromki, każdy z siedzących przy stole otrzymał coś do jedzenia. Dzieci poweselały, zaczęły z ożywieniem o czymś opowiadać. Zapomniały o wcześniejszych kłótniach. Wiadomo nie od dziś - gdy ludzie są głodni i mają wiele trosk, o kłótnię bardzo łatwo.

Po kolacji każdy mój okruch został sprzątnięty ze stołu. Rodzin która mnie zjadła, zaspokoiła swój głód. Na nowo dzieci i ich rodzice poczuli, że są wspólnotą, nabrali sił do życia. Teraz już weseli; gdy będą razem trzymać się, podołają wszystkiemu, co przyniesie nowy dzień. Ja, chleb ze stołu, który podzielili między siebie najlepiej im to dzisiaj pokazałem.

Z pewnością - jako chleb- wkrótce mnie nie będzie. Ale wiecie co? Jestem szczęśliwy, bo zobaczyłem, ze dzięki mnie ludzie mogą znów

Się śmiać, przeżywać radość i na nowo mieć siłę do życia!

  1. Utrwalenie treści opowiadania za pomocą pytań.

- Położyć akcent na:

*chleb owoc pracy rąk ludzkich,

*niezbędny posiłek dla każdego człowieka,

*szacunek dla chleba,

*dzielić się z potrzebującymi.

  1. Jeżeli klasa posiała ziarno i prowadziła obserwacje, to dzieci mogą je przedstawić.

  2. Utrwalenie: Jaką drogę przebywa chleb zanim zostanie położony na stole?

- wypowiedzi uczniów,

  1. samodzielna praca dziecka - z masy solnej dzieci wykonują małe bochenki chleba lub bułeczki.

UWAGA! Klasy II, w tajemnicy, wykonują dodatkowe chleby dla klasy III - odpowiednio II a dla III a itd.


Rekolekcje 2000


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

REKOLEKCJIE DLA KL. I – III.


  1   2   3   4   5

Dodaj dokument na swoim blogu lub stronie

Powiązany:

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej w kl. V

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej w kl. V

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt z lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej

Konspekt lekcji wychowawczej iconKonspekt lekcji wychowawczej w kl. V

Umieść przycisk na swojej stronie:
Rozprawki


Baza danych jest chroniona prawami autorskimi ©pldocs.org 2014
stosuje się do zarządzania
Rozprawki
Dom